İlgisizlik Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

İlgisizlik evlilik birliğinin temelden sarsılmasına birlikte ortak yaşamın iki taraf açısından da beklenmeyecek şekilde zedelenmesine sebep olan boşanma nedenleri arasındadır. İlgisizlik nedeniyle boşanma davası nasıl açılır diye merak eden kişilerin bu süreçte boşanma davasını açmaları gereken yetkili mahkeme Aile Mahkemesidir. İlgisizlik nedeniyle boşanma davası nasıl açılır sorusunun yanıtı bireylerin boşanma dilekçeleri ile Aile Mahkemesine başvuru yapmaları neticesinde boşanma davası açılır. Fakat boşanma davası açmaktan daha önemlisi açılacak olan boşanma davasının hukuki temellere dayandırılması ve gerekli prosedürlerin yerine getirilmesi olmaktadır.

İlgisizlik Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

İlgisizlik nedeniyle boşanma davası nasıl açılır diyen bireylerin bu süreçte öne sürecekleri boşanma nedenleri ile ilgili olarak ispat yükümlülükleri bulunmaktadır. İlgisizlik nedeniyle boşanma Medeni Kanuna göre evlilik birliğinin temelinden sarsılması kapsamında değerlendirilmektedir. Bireylerin ilgisizlik nedeniyle evliliğin çekilemez kılındığı yönünde hakim kanaati oluşturmaları gerekir. O nedenle ilgisizlik nedeniyle boşanma davası nasıl açılır diyen kişilerin davayı açmak dışında bir de dava sürecini etkili yürütmeleri gerekir. Bu noktada uzman bir boşanma avukatı tarafında hukuki destek alınması önerilir. Zira ilgisizlik nedeniyle boşnam davası nasıl açılır diyen kişilerin açacakları boşanma davasının reddi durumunda üç yıl içerisinde tekrar ilgisizlik nedeniyle boşanma davası açmaları imkansızdır. Bu da bireylerin gereksiz zaman kaybına neden olmaktadır.
Diğer yandan ilgisizlik nedeniyle boşanma davası nasıl açılır diyen kişilerin boşanma avukatı tutmaları onların en kısa süre içerisinde boşanmalarının gerçekleşmesi anlamına gelmektedir. Boşanma avukatı müvekkilinin gerek en kısa sürede boşanma gerçekleştirilmesi gerekse de boşanma konuları olan velayet, mal paylaşımı, nafaka, tazminat gibi hususlar da yaşayabileceği hak kayıplarının önüne geçilmesi adınamutlak fayda sağlamaktadır.

İlgisizlik nedeniyle boşanma davası nasıl açılır diyen kişilerin bu boşanma süreci içerisinde eşleri ile her konuda hem fikir olmaları onların en kısa sürede boşanma gerçekleştirebilmeleri adına olumlu katkı yapacaktır. Zira eşlerin boşanma konularında uzlaşmış olmaları açılacak boşanma davası türünün anlaşmalı boşanma olmasına neden olur. Anlaşmalı boşanma davaları ise uzman bir boşanma avukatı ile yürütüldüğünde ortalama olarak 2 3 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Eşlerin boşanma süreci içerisinde anlaşma içerisinde olmamaları durumunda ise çekişmeli boşanma davası açılmaktadır. Çekişmeli boşanma davaları yıllarca sürebileceği gibi boşanma avukatı tutulması durumunda 8 9 ayda da çözülebilmektedir.

İlgisizlik Nedeniyle Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İlgisizlik nedeniyle boşanma davası açacak kişiler, boşanma davası açarken boşanma dilekçesi içerisinde öne süreceği hukuki sebebe uygun bir boşanma dilekçesi hazırlamalıdırlar. Yani ilgisizlik nedeniyle boşanma davası açılırken boşanmayı getiren olayların ilgisizlik olduğu ve evlilik birliğinin ilgisizlik nedeniyle temelinden sarsıldığı vurgusu yapılmalıdır. Unutulmaması gerekir ki boşanma dilekçesi, açılacak olan boşanma davasının iskeletini oluşturur ve içerisinde boşanma sonrası hak ve talepler yer alacağından, ilgisizlik nedeniyle boşanma dilekçesi titizlikle hazırlanmalıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s